Wybór szkoły średniej jest trudny, wszak niejako ma ona wpływ na dalszą edukację. Warto też zauważyć, że podejmując dobrą i trafną decyzję człowiek czuje się bardziej usatysfakcjonowany i nie słyszy od rodziców znamiennych słów ” a nie mówiliśmy i teraz żałujesz”. Jako, że znalezienie dobrej szkoły nie jest łatwe, to mamy dla Was, aż 5 rad, dzięki którym podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Rada nr 1: zainteresowania to podstawa

Dobry wybór szkoły średniej nie musi być trudny. Na samym początku młody człowiek powinien zastanowić się, co go interesuje i czy już ma plany na przyszłość. Jeżeli uczeń ma już wymyśloną drogę edukacji, a więc chce np. pójść po szkole średniej na studia medyczne czy prawnicze, to oczywiście nacisk powinien kłaść na wybór takiego liceum, gdzie poziom nauczania jest wysoki, a dane przedmioty, które będą liczyły się do punktacji na studia są realizowane w stopniu rozszerzonym. Nie oznacza to wcale, że trzeba wiedzieć co się chce robić w życiu, bo mając naście lat można jeszcze nie podjąć decyzji. Wtedy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie studia ewentualnie by Cię interesowały i pod tym kątem także podejmować decyzję. Jeżeli nadal się nie wie, to najlepiej wybrać taką szkołę, która tak naprawdę nie zamyka drogi do niektórych kierunków studiów.

Rada nr 2: Twoja decyzja

Decyzja o wyborze szkoły średniej powinna należeć do młodego człowieka. Choć rodzicom często trudno to zaakceptować, jednak decyzja dziecka jest najważniejsza. Owszem można oferować doradztwo czy rozmawiać, ale nadal nie można narzucać swojego zdania. Nawet jeżeli okaże się, że dziecko ma raczej słaby (w waszej opinii) pomysł, to jednak wciąż decyzja należy do niego. Wam pozostaje wsparcie i akceptacja. Absolutnie nie można mówić haseł „a nie mówiłam”.

Rada nr 3: Siły na zamiary

Nie będziemy nikogo oszukiwać, każdy z nas jest inny i tak naprawdę nie każdy jest tak samo inteligentny, u każdego też proces nauki przebiega inaczej. Jeżeli ktoś ma problemy z matematyką czy raczej nie rozumie chemii, to ma niestety małą szansę, by zostać lekarzem. Dlatego też należy zawsze mierzyć siły na zamiary. Choć wybór liceum nie ma jeszcze tak dużego znaczenia, jak wybór studiów, to poniekąd otwiera bądź zamyka drogę dalszej edukacji, bo cóż jeżeli pójdziecie do klasy humanistycznej, to ciężko będzie Wam zdać na maturze fizykę rozszerzoną, no chyba, że przez całą szkołę będziecie brać korepetycje bądź też rodzice wynajmą Wam nauczyciela, który Was przygotuje do nauki. Ale będzie to trudne, bardzo trudne.

Rada nr 4: Gdy pomysłów brak poproś o radę

Szkoła średnia – którą wybrać? Dla niektórych uczniów odpowiedź na to pytanie jest bardzo, ale to bardzo trudna. Zawsze jednak możecie liczyć na pomoc rodziców. Jeżeli macie jakieś pytania czy wątpliwości to zapewne oni je rozwieją. Pamiętajcie, że opiekunowie chcą dla Was jak najlepiej. Ale nadal Wy decydujecie, a ono Wam może co najwyżej doradzić. Zawsze możecie także porozmawiać z nauczycielami na lekcji wychowawczej i poprosić o przeprowadzenie lekcji dotyczącej wyboru szkoły średniej. Ponadto i w Waszej placówce powinny odbyć się zajęcia z doradcą zawodowym, gdzie będziecie rozwiązywać testy czy robić różne zadania, które pokażą Wasze najmocniejsze, ale i słabsze strony. Wbrew pozorom nie ma podziału tylko na humanistów czy umysły ścisłe, bo tych możliwości jest wiele.

Rada nr 5: Logistyka

Znowu nie będziemy Was oszukiwać twierdząc, że gdy się staramy możemy wszystko, bo tak nie jest. W myśl logiki warto zastanowić się także nad wyborem szkoły pod kątem logistycznym, bo jeżeli Waszym zdaniem najlepsza szkoła jest dosyć daleko i codziennie będziecie musieli dojeżdżać po dwie godziny w jedną stronę, a ponadto czekać na przystankach na autobus, to gwarantujemy, że jeżeli nie macie dużego samozaparcia, to zwyczajnie prędzej czy później będzie Wam ciężko i może przyjść chwila, że będziecie chcieli rzucić szkołę. Nie możecie też wymagać od rodziców, że będą zmieniali cały plan dnia, by Was zawozić, bo często nawet pomimo szczerych chęci jest to niemożliwe.

Kończąc szkołę podstawową nie jest się już małym dzieckiem, zatem decyzje powinny być podejmowane już nieco bardziej odpowiedzialnie. Owszem macie prawo do błędów, ale nie oznacza to wcale, że musicie je popełnia

.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Przewodnik po korzyściach z testów osobowości.

Wyobraź sobie narzędzie, które nie tylko pomaga Ci zrozumieć, co sprawia, że jesteś unikal…