Wybór swojej zawodowej ścieżki życiowej wiąże się z podejmowaniem odpowiedzialnych i nierzadko trudnych decyzji. Pod uwagę należy wziąć własne upodobania i predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu, a także perspektywy na przyszłość – finansowe i rozwojowe. Nie można przy tym zapominać o swoich marzeniach i realizacji ich poprzez upragnioną pracę. Dla wielu osób fryzjerstwo jest tym zawodem, który doskonale łączy przyziemne oczekiwania z bardziej idyllicznymi życzeniami. Potwierdzeniem tego są życiorysy wielu słynnych fryzjerów, o których usłyszał cały świat. Ich historie, dla wszystkich niezdecydowanych osób, mogą być argumentem przemawiającym za tym, aby zostać profesjonalnym stylistą fryzur i pracować z najlepszymi.

Dlaczego warto być fryzjerem?

Praca w charakterze fryzjera daje duże szanse na znalezienie bezpiecznej i pewnej pracy, ponieważ zapotrzebowanie na usługi fryzjerskie nigdy nie zniknie. Wręcz przeciwnie – zamiast samodzielnego farbowania włosów w domu czy niepewnego strzyżenia przez starszą siostrę, obecnie coraz więcej osób świadomie i chętnie korzysta z profesjonalnych usług. Współczesne salony oferują też coraz więcej upiększających zabiegów na włosy, których nie da się wykonać nigdzie indziej. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na rosnącą atrakcyjność salonów fryzjerskich.

Antoni Cierplikowski – geniusz i rewolucjonista fryzjerstwa

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, co do wyboru zawodu fryzjera, warto zainspirować się historiami najsłynniejszych na świecie stylistów fryzur. Wśród nich nie brakuje Polaków, z wyjątkowym Antonim Cierplikowskim na czele. Urodzony w 1884 roku w Sieradzu, przez ponad 60 lat, jako Antoine de Paris, podbijał Paryż, Londyn, a nawet Nowy Jork. Nazywany był geniuszem i rewolucjonistą fryzjerstwa. To on, w 1909 roku, jako pierwszy na świecie, obciął na krótko włosy kobiecie, a już 3 lata później, w centrum Paryża, otworzył nowoczesny salon fryzjerski dla kobiet. W tym przypadku również okazał się być prekursorem. Dzięki swoim umiejętnościom, współpracował z najpiękniejszymi i najważniejszymi kobietami. Czesał m.in. Edith Piaf, Brigitte Bardot, Coco Chanel, Gretę Garbo, Marlenę Dietrich i Polę Negri. Osiągnął tak wiele dzięki pasji, z jaką wykonywał swój zawód, niesłychanym umiejętnościom, które ciągle doskonalił, oraz kreatywności, która, jak na tamte czasy, pozwoliła okrzyknąć Antoniego prekursorem i prawdziwym rewolucjonistą we fryzjerskim świecie.

Jean Louis David – mistrz nowatorskich technik

W tym samym czasie, również w Paryżu, swoją fryzjerską pasję rozwija Jean Louis David. Bardzo szybko udało mu się zasłynąć jako mistrzowi nowatorskiego strzyżenia – z użyciem maszynki zamiast nożyczek. Miliony kobiet pokochały go za tworzenie naturalnych, lekkich fryzur, które znacząco różniły się od dotychczasowych sztywnych i ciężkich upięć. Jedną z jego klientek była Kim Novak – gwiazda filmu Alfreda Hitchcocka. Oprócz talentu do fryzjerstwa, Jean Louis David wyróżniał się również smykałką biznesową. Już jako 19-letni fryzjer był doskonale znany w całym Paryżu, a swój pierwszy salon otworzył w 1961 roku, w stolicy Francji. Do dzisiaj salony fryzjerskie Jean Louis David są znane na całym świecie, a jest ich już 1000 w 22 krajach.

Przytoczone historie to opowieści o jednych z największych mistrzów fryzjerstwa, którzy zrewolucjonizowali branżę, i do dzisiaj cieszą się ogromnym uznaniem.  Wśród najsłynniejszych nazwisk są również: Alfred Amour Garnier, Franck Provost, Michel Kazan, Ruel Hook, Angelo Ancora, Massimo Vitale i Fernando Giannone. Natomiast, za najlepszych polskich fryzjerów, oprócz Antoniego Cierplikowskiego, uchodzą: Leszek Czajka, Jaga Hupało czy Maciej Maniewski, których powszechnie nazywa się fryzjerami gwiazd.

Jak zostać fryzjerem?

Choć fryzjerów jest mnóstwo, a w każdym mieście wciąż pojawiają się kolejne, nowe salony fryzjerskie, to bycie najlepszym w tym fachu nie jest już tak oczywiste. Historie o zawrotnych karierach najsłynniejszych mistrzów, takich jak Antoni Cierplikowski czy Jean Louis David, są wyjątkowe, ale nie oznacza to, że wśród kolejnych pokoleń młodych fryzjerów nie mogą pojawić się nowi prekursorzy trendów i technik pracy. Aby to było możliwe, oprócz talentu i pasji do zawodu, konieczne jest ciągłe kształcenie się. Dobry fryzjer to taki, który stale chce się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Dla takich osób regularnie odbywają się kursy, szkolenia i warsztaty fryzjerskie. Nauka pod okiem profesjonalnych trenerów może w przyszłości zaowocować karierą na miarę najlepszych fryzjerów, którzy są znani na całym świecie.

Szukając odpowiedzi na pytanie: „Jak zostać fryzjerem?”, warto odwiedzić stronę: https://jestem.fryzjerembo.pl. Są tutaj liczne informacje na temat zawodu fryzjera w salonach Jean Louis David, m.in. oferty pracy w poszczególnych miastach, inspirujące historie innych fryzjerów pracujących dla marki JLD, a także sekcja poradnikowa, która pomoże rozwiać wiele wątpliwości.


Artykuł sponsorowany

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Kursy i Szkolenia

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Kiedy warto zapisać się na indywidualne kursy językowe?

Nauka języka obcego to proces, który wymaga czasu, wysiłku i regularności. Wiele osób decy…