Bariera językowa, to jeden z najczęstszych problemów pojawiających się podczas przyswajania mowy obcojęzycznej. Objawia się ona poprzez problem z wypowiadaniem się w języku obcym, przy jednoczesnej dobrej znajomości gramatyki i słownictwa. Uczniowie rozumieją wówczas większość wysyłanych do nich komunikatów, jednak nie potrafią skonstruować jasnej i klarownej wypowiedzi. Skąd bierze się taka blokada i jak sobie z nią radzić?


Skąd bierze się blokada językowa?

Bariera językowa powstaje zazwyczaj w wyniku niewłaściwie prowadzonego dotychczas procesu nauki. Głównymi czynnikami jej powstawania jest brak styczności z językiem obcym, poczucie wstydu i śmieszności czy zbyt mały zasób słownictwa i zwrotów. Ówczesne szkolnictwo niestety kładzie nacisk głównie na teorię i ćwiczenia wykonywane w podręcznikach. Brak dostępu do żywego języka, niewiele ćwiczeń praktycznych często skutkuje problemem powstawania bariery językowej.

Jak przełamać barierę językową?

Aby stopniowo zmniejszać skutki tej trudności, najlepiej zacząć używać języka obcego w praktyce i otaczać się nim nawet w życiu codziennym. Można więc zacząć od słuchania obcojęzycznych audiobooków, oglądania zagranicznych filmów w oryginalnych wersjach, powtarzaniu słów ulubionych piosenek. Warto także rozmawiać chociażby przez portale społecznościowe z mieszkańcami danego kraju lub innych narodowości, jeśli mówimy o języku angielskim. Swobodna rozmowa pomoże przełamać lęki i poznać słownictwo używane w życiu codziennym rdzennych użytkowników języka.

Gdzie najlepiej uczyć się języków obcych?

Jeśli chcesz uniknąć wewnętrznej blokady do mówienia po angielsku, warto uczyć się w szkołach językowych, które przygotowują uczniów do praktycznego wykorzystywania języka w przyszłości. Nauka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ daje owocne rezultaty ze względu na zajęcia praktyczne. Bezpośrednie metody nauki wymagają na uczniach stałego posługiwania się angielskim, przez co po zakończonym kursie nie mają problemu z konstruowaniem swobodnych wypowiedzi.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Przewodnik po korzyściach z testów osobowości.

Wyobraź sobie narzędzie, które nie tylko pomaga Ci zrozumieć, co sprawia, że jesteś unikal…