Obok tradycyjnych pieczątek firmowych, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach, praktycznym typem pieczątek są stemple motywacyjne. Ich używanie to doskonały sposób na to, by zachęcić dzieci do wykonywania obowiązków, jak i nakłonić dorosłych do częstszego korzystania z usług lub zakupu produktów danej firmy. O tym, jak pieczątki mogą stać się doskonałym narzędziem motywacji zarówno dzieci, jak i dorosłych opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym są pieczątki motywacyjne?

To nic innego jak rodzaj nagrody w formie stempla. Wzorami pieczątek motywacyjnych są najczęściej buźki, różnego typu zwierzęta oraz proste hasła. Pieczątki motywacyjne można wykorzystać do zmobilizowania dzieci do nauki w szkole, wypełniania drobnych obowiązków w domu, a nawet w sprzedaży.

Pieczątki dla nauczycieli – sposób na motywację najmłodszych

Dzieci nie chcą się uczyć? A gdyby tak spróbować zmotywować je do nauki na wesoło? Urozmaicenie zajęć lekcyjnych nagrodami w formie zabawnych stempli może być kluczowe dla wzbudzenia ich zainteresowania. Szczególnie w początkowych klasach szkoły podstawowej, gdzie obowiązuje ocena opisowa, a wystawianie stopni jest zabronione, stemple motywacyjne sprawdzą się świetnie. Pieczątki dla nauczycieli z napisami typu: dobrze zrobione, fantastycznie, wow czy wspaniale, opatrzone znakiem graficznym typu uśmiechnięta buźka, czy kciuk do góry potrafią lepiej zmotywować niż słowa zapisane odręcznie. W starszych klasach ciekawą alternatywą dla tradycyjnie zapisywanych ocen będą pieczątki z ocenami. To znaczne ułatwienie dla nauczycieli, którzy nie będą musieli wypełniać wszystkiego ręcznie.

Korzyści wynikające ze stemplowania

Niewątpliwą zaletą wykorzystania pieczątek dla nauczycieli jest prostota motywacji zewnętrznej – wystarczy wybrać odpowiednią buźkę lub symbol i przybić ją obok pracy dziecka. To prosty sposób, by nagrodzić ucznia za pilną naukę lub zasugerować mu, że powinien bardziej się postarać. Pieczątki motywacyjne to bardzo dobry sposób na to, by przygotować dziecko do systemu oceniania, które pojawi się już w IV klasie i będzie mu towarzyszył przez cały okres nauki.

Stemplowanie to dla dzieci w każdym wieku świetny sposób na zapewnienie informacji zwrotnej na temat ich wyników, a także dobre narzędzie do komunikacji z rodzicami. W klasie, która liczy trzydziestu kilku uczniów, przyłożenie do kartki papieru gotowej pieczątki dla nauczycieli pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Dzięki temu, że stemple te są bardzo różnorodne, to dopasowanie ich do osobistych preferencji jest proste.

Stemple można wykorzystać nie tylko w szkole, ale też w domu. W tym celu warto przygotować tablicę motywacyjną, zamówić pieczątki z ocenami i wyjaśnić dziecku, na czym polega system nagradzania. Twoje dziecko posprzątało swój pokój na szóstkę? Pokaż, że to doceniasz, przybijając mu każdego dnia pieczątkę z oceną. Dzięki niej możesz zmienić podejście dziecka do sprzątania, pomocy w domowych obowiązkach, czytania książek czy aktywności fizycznej.

Jak motywować dziecko w domu – proste wskazówki

Aby motywacja wspierana pieczątkami z ocenami przynosiła dobre efekty, warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach.

  1. Nie grozimy dziecku ani nie porównujemy go z innymi
  2. Wprowadzamy naklejki, pieczątki z ocenami albo tablice motywacyjne tylko wtedy, kiedy dziecko będzie chciało je wypełniać samodzielnie lub z naszą pomocą.
  3. Nie stosujemy szantażu emocjonalnego.
  4. Nie tworzymy atmosfery rywalizacji między dziećmi, by nie stały się swoimi wrogami (np. w przypadku rodzeństwa, dzieci znajomych itd.)
  5. Unikamy nadmiernej kontroli – w ten sposób okazujemy dziecku zaufanie. Dyskretnie sprawdzamy tylko, czy dziecko wypełnia swoje obowiązki.

Stemple motywacyjne w służbie sprzedaży

Pieczątki motywacyjne są również powszechnie wykorzystywane w biznesie. Praktycznie każdy z nas spotkał się z programami, w których trzeba zbierać stemple, by następnie móc otrzymać produkt czy skorzystać z dodatkowej usługi za darmo. Takie promocje wykorzystywane są w niemal każdej branży. To świetny sposób na zachęcenie potencjalnych Klientów do robienia częstszych i większych zakupów. Aby móc wprowadzić ten pomysł w życie wystarczy zamówić kieszonkową pieczątkę firmową, wydrukować bloczki z miejscem na stemple i ogłosić promocję.

To świetny wabik na potencjalnych Klientów, gdyż badania dowodzą, że im bliżej jesteśmy celu, tym mocniej pragniemy go osiągnąć. Częstotliwość korzystania z usług będzie zwiększać się wraz z każdym kolejnym stemplem czy naklejką. Ten chwyt zdecydowanie warto przetestować w swojej firmie.

Stemple motywacyjne – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Pieczątki świetnie sprawdzają się w trakcie komunikacji na linii przedsiębiorca – klient, nauczyciel – uczeń czy dziecko – rodzic. To dobry sposób na nagradzanie najmłodszych nie tylko w szkole, ale też w domu. Pieczątki motywacyjne z wesołymi rysunkami, napisami czy ocenami wywołują uśmiech na twarzach dzieci, jak i dorosłych, dlatego są doskonałym sposobem na połączenie zabawy z nauką.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Wychowanie

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Depresja nastolatka – choroba czy problemy okresu dojrzewania?

Wszyscy wiemy, że nastolatki miewają swoje humory, swoje dąsy i problemy, które dla nas, d…