Kiedy rodzice spodziewają się drugiego dziecka, często towarzyszy im niepokój związany z tym, w jaki sposób ich starsza pociecha zareaguje na młodsze rodzeństwo. Krążące wśród znajomych historie o strasznym konflikcie między starszym i młodszym dzieckiem są prawdziwe, nie znaczy to jednak, że tak musi być. Z pewnością starsze dziecko będzie zazdrosne o malucha, który magle dołączył do rodziny, jednak jeśli w odpowiedni sposób przygotuje się je do roli starszego brata lub starszej siostry można uniknąć wielu kłopotów.

Starsze dziecko z pewnością ucieszy się, gdy zostanie przez rodziców poproszone o pomoc, np. przy wyborze imienia dla malucha. Ważne, aby ze starszym dzieckiem spędzać odpowiednią ilość czasu. Nie można nagle skoncentrować całej uwagi na jednym, tym młodszym dziecku. O tym starszym też trzeba pamiętać i zadbać o nie tak, aby nie poczuło się nagle odstawione na bok.

Starszy brat – starsza siostra

Na wiadomość o pojawieniu się braciszka lub siostrzyczki starsze dziecko może zareagować różnie. Do tej pory to ono było w domu najważniejsze, a tu nagle sytuacja ma się zmienić. Często dzieci bardzo się cieszą słysząc, że wkrótce będą mieli rodzeństwo. To, w jaki sposób będą wobec niego postępować rodzice może spowodować, że radość z bycia starszym bratem lub starszą siostrą utrzyma się lub też zamieni w niechęć do nowego członka rodziny. Ważne jest, aby przedstawić starszemu dziecku wszystkie zalety wynikające z posiadania młodszego rodzeństwa. Można mu m. in. czytać takie bajki, w których główny bohater ma młodsze rodzeństwo. Najprawdopodobniej starsze dziecko będzie się chciało popisać odpowiedzialnością i zaradnością – warto zatem ten fakt wykorzystać. Dziecko, które pełni rolę „pomocnika rodziców” z pewnością lepiej zareaguje na młodsze rodzeństwo. Ze starszą pociechą należy również sporo rozmawiać oraz dać mu możliwość wyrażania swych uczuć – zwłaszcza tych negatywnych. Wtedy szybciej będziemy mogli wychwycić ten moment, w którym starsze dziecko zaczyna odczuwać niechęć do maleństwa. Jedno jest pewne – każde dziecko: i to starsze, i to młodsze, będzie potrzebowało wiele uwagi ze strony rodziców.

  • Przeziębienie u dziecka – kiedy do lekarza?

    Zima to bez wątpienia czas obniżonej odporności. Ograniczona ilość docierających do nas pr…
  • Usypianie dziecka, a biały szum

    Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej radosne i ciekawe świata, lepiej też przyswaja bod…
Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Dzieci

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Prywatny żłobek – czym różni się od publicznego?

Żłobek to miejsce, gdzie dziecko spędza dużo czasu. Należy więc wybrać taki, który będzie …