Mało który rodzić rozważa wybór sportu dla swojego dziecka w przedszkolu. Wystarczy, że maluch umie posługiwać się piłka i poruszać swobodnie na podwórkowych drabinkach. Wielu uważa, że to po prostu za wcześnie. W rzeczywistości okazuje się, że wiek przedszkolny jest najlepszy na rozpoczęcie przygody z karate.

Już dzisiaj w wielu placówkach oferowane są zajęcia karate. To doskonała alternatywa dla popularnych sportów drużynowych. Jak takie zajęcia wyglądają? Po początkowej rozgrzewce, która ma formę zabawową, następuje właściwą część treningu. Karate uczy przyjmowania właściwych postaw ciała, wymagających dobrego wyczucia równowagi, oraz kopnięć i uderzeń. W tak młodym wieku są one wykonywane w powietrze bez kontaktu z partnerem.

Karate uczy dzieci koncentracji na zadaniu i precyzji w wykonywaniu ruchów. Niby jest to tylko machanie rękami i nogami w powietrzu, ale dobry trener potrafi wskazać wszystkie niuanse poprawnie wykonanej techniki. Opanowanie jej sprawia maluchom wiele satysfakcji.

Sport dla dziecka

Rodzice obawiają się zachowań agresywnych u dzieci trenujących karate i wstrzymują się z zapisanie pociech na zajęcia. Tymczasem podstawą filozofii karate jest unikanie sytuacji agresogennych i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Jest to też tłumaczone małym adeptom karate od pierwszych zajęć. Dodatkowym argumentem dla takich rodziców jest fakt, że w sytuacji zagrożenia dziecko będzie umiało się obronić lub wybrnąć z niebezpiecznej sytuacji.

Trenowanie w grupie, a także w późniejszym okresie trenowanie karate z partnerem, uczy szacunku dla drugiego człowieka oraz dbałości o zdrowie innych. Jest to ważne, żeby uniknąć kontuzji. Żadne dziecko ćwiczące karate nieco dłużej nie będzie krzywdzić innych.

Kolejnym walorem karate jest brak przywiązania do jednego miejsca ćwiczeń. Trenować można zarówno na sali gimnastycznej, jak i w plenerze. Bardzo często obozy sportowe organizowane są nad morzem lub jeziorem.

Karate nie jest drogim sportem jak tenis czy jazda konna. Oprócz opłat dla trenera i na wynajem sali, jedyny koszt to jednorazowy zakup kimona około 50-100 zł. Początkowo wystarczy tylko zwykła koszulka i spodenki. Niektórzy żartują, że karate to jeden z niewielu sportów gdzie nie zużywa się butów.

Jak widać karate jest idealnym sportem dla dzieci. Kształci wszechstronnie ciało i umysł, ma wybitne walory wychowawcze, a przy tym nie narusza domowego budżetu. Przygodę z karate można rozpocząć już w bardzo młodym wieku.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Dzieci

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Prywatny żłobek – czym różni się od publicznego?

Żłobek to miejsce, gdzie dziecko spędza dużo czasu. Należy więc wybrać taki, który będzie …