Wiele elementów w istotny sposób wpływa na wychowanie dziecka. Otoczenie, postawa rodziców wobec malucha oraz sposób, w jaki jest on traktowany wywiera silny wpływ na jego dalszy rozwój. O tym, w jaki sposób wychowywane jest dziecko, bardzo często decyduje również płeć. W jaki sposób płeć wpływa na ten proces?

Wychowanie chłopca i dziewczynki

Wychowanie chłopców i dziewczynek różni się w wielu istotnych sprawach. W zależności od płci stawiane są dzieciom wymagania i oczekiwania wobec nich. Chłopcy, aby zasłużyć na pochwałę muszą się zazwyczaj czymś wykazać, podczas gdy zdecydowana większość dziewczynek bywa chwalona za ładny wygląd oraz za ubranka. W ten sposób chłopiec od najmłodszych lat uczy się, że ważne są czyny, podczas gdy dla dziewczynek istotną sprawą staje się atrakcyjny wygląd. Różnice są widoczne również podczas wyboru zabawek. Dla chłopaków wybierane są najczęściej samochody, klocki pozwalające wznosić oryginalne konstrukcje. Dziewczynki są natomiast obsypywane lalkami oraz przyborami do szycia, zaś z zabawek związanych z przyszłym zawodem najczęściej otrzymują zestawy dla małych pielęgniarek lub plastikowe zestawy naczyń.

Rodzice podkreślają różnice pomiędzy płciami również w trakcie dzielenia obowiązków domowych. O ile dziewczynki chętnie pomagają mamie w kuchni i innych „kobiecych” zajęciach, to tatusiowie z dumą odkrywają przed swymi synami tajemnice majsterkowania lub motoryzacji.

Płeć wpływa też bardzo często na zachowanie dziecka i jego stosunek do życia. Chłopcy lepiej ukrywają swoje kompleksy i nieśmiałość, podczas gdy dziewczynki są skłonne do większej wylewności w tym temacie. Taka tendencja widoczna jest też w późniejszym okresie. Mężczyźni rzadziej niż kobiety zwierzają się, trudniej jest im też okazywać swe emocje. Ma to swe korzenie w okresie dzieciństwa i wychowywaniu – procesie, na który płeć dziecka ma ogromny wpływ.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Wychowanie

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Depresja nastolatka – choroba czy problemy okresu dojrzewania?

Wszyscy wiemy, że nastolatki miewają swoje humory, swoje dąsy i problemy, które dla nas, d…