W jednym z najciekawszych polskich filmów kilkunastu ostatnich lat, czyli w „Dniu świra”, w reżyserii Marka Koterskiego, główny bohater ma dość gorzką refleksję, że najważniejsze decyzje dotyczące dorosłego życia ludzie podejmują za młodu. Bohater, grany przez Marka Kondrata, stwierdza, że w młodym wieku człowiek nie zna siebie, nie wie też co chciałby w życiu robić i stąd wynikają złe wybory.

Czy młodzież faktycznie jest skazana na powielanie tego schematu? Okazuje się, że nie do końca, a wesprzeć w podjęciu jak najlepszej decyzji mogą testy predyspozycji zawodowych. Na czym polegają i w jaki sposób mogą pomóc wybrać najlepszą ścieżkę rozwoju?

Test predyspozycji zawodowej przed maturą

Przed 1999 roku wybór przedmiotów na maturze mógł odpowiadać realnym zainteresowaniom i predyspozycjom ucznia, a wynik egzaminu był przede wszystkim sprawą prestiżową, bo o dostaniu się na studia i tak w zdecydowanej większości przypadków decydowały egzaminy wstępne. Wraz z reformą trzeba było zrewidować to podejście, bo matura stała się jednocześnie przepustką na wyższą uczelnię. O sukcesie decydował nie tylko wynik, ale również dobór przedmiotów. Osoba, która chce iść na kierunek politechniczny musi zdawać egzamin dojrzałości z matematyki, fizyki czy chemii, a na humanistyczny – z historii lub wiedzy o społeczeństwie. W związku z tym, aby uzyskać miejsce na wymarzonych studiach trzeba zdawać maturę z przedmiotów, których w innych okolicznościach by się nie rozważało. Jednak wiele osób, nawet w klasie maturalnej, nie do końca wie co chce robić, gdzie studiować i w jakim miejscu następnie szukać pracy. Może to wynikać z kilku czynników. Niektóre osoby mają tak wiele pomysłów na siebie, że nie potrafią wybrać tego jednego. Inne nie są świadome swoich mocnych stron i cech, które są poszukiwane przez wielu pracodawców. To z myślą o takich osobach opracowywane są testy predyspozycji zawodowych, które mogą pomóc wybrać im drogę dostosowaną do możliwości i aspiracji.

Jak wygląda test predyspozycji zawodowych?

Jak sama nazwa wskazuje – test predyspozycji zawodowych ma formę ciągu pytań, dotyczących własnych upodobań, zainteresowań i zajęć, w których osoba robiąca sobie test czuje się dobrze. Pytania, których w sumie powinno być kilkadziesiąt, mają najczęściej charakter potwierdzenia prawdziwości danego stwierdzenia w kilkustopniowej skali, ale również prostych pytań, gdzie trzeba wybrać jedną i konkretną  z dwóch lub więcej odpowiedzi. Złożoność testu oraz jego długość pozwalają z dużą precyzją określić predyspozycje danej osoby, ale pod jednym warunkiem. Osoba, która przystępuje do testu predyspozycji zawodowych musi dawać odpowiedzi szczere. Rezultat jest znany tylko osobie, która wykonuje test, więc naciąganie rzeczywistości i podawanie informacji niezgodnych z prawdą nie tylko nie pomoże wybrać przedmiotów na maturę i dalszej ścieżki rozwoju, ale wręcz może to utrudnić.

Jak interpretować wyniki testu predyspozycji zawodowych?

Dobry test predyspozycji zawodowych nie powinien podawać bardzo konkretnych odpowiedzi, a jedynie dawać ogólną wskazówkę, wzbogaconą o szczegółowy opis, a także przykładowe kierunki studiów i zawody, które są zgodne z danym typem predyspozycji. Jeśli zatem po zrobieniu sobie testu, wynikiem jest podanie jednego, konkretnego zajęcia bez żadnej innej sugestii, należy uznać, że test nie jest dobrze opracowany. Jego celem bowiem jest wskazanie ogólnego kierunku rozwoju, z uwzględnieniem osobistych predyspozycji i cech, a nie podjęcie decyzji za maturzystę. Ostateczny wybór zawsze należy do osoby, która wykonała test predyspozycji zawodowych.

Który test predyspozycji zawodowych warto wykonać?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „test predyspozycji zawodowych” otrzymuje się bardzo wiele linków przenoszących do różnych testów. Nie warto jedna klikać w pierwszy lepszy odnośnik i od razu przystąpić do rozwiązywania. Jeśli test jest źle przygotowany to w najlepszym przypadku maturzysta straci trochę czasu, w najgorszym – uzyska wynik, który w żaden sposób nie będzie zgodny z jego faktycznymi predyspozycjami. Przed rozwiązaniem testu predyspozycji zawodowych koniecznie trzeba przeczytać kto go przygotował, jaką ma wiedzę i doświadczenie, na bazie których test został przygotowany. Jeśli przy teście nie znajdują się takie informacje, najczęściej nie warto zawracać sobie nim głowy. Przykładem testu predyspozycji zawodowych, który został opracowany przez osobę faktycznie na co dzień zajmującą się psychologią biznesu można znaleźć pod tym linkiem: https://www.kierunekrozwoju.pl/pl/serwis/co-daje-kierunek-rozwoju. Przygotowała go Wiesława Grabarczyk-Kostka, psycholog, trenerka oraz konsultantka z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi dla firm i instytucji. Daje to gwarancję, że test został przygotowany zgodnie z najlepszymi praktykami, a jego wynik jest rzetelną wskazówką opartą o wiedzę i doświadczenie.

Test predyspozycji zawodowych – wskazówka przed maturą. Skorzystasz z niej?

Wykonanie testu predyspozycji zawodowych nic nie kosztuje (płatnych testów nie warto robić), nie zajmuje dużo czasu i do niczego nie zobowiązuje. W związku z tym osoby, które wciąż nie mogą podjąć decyzji dotyczącej swojej edukacji i ścieżki kariery, szukają inspiracji lub z ciekawości chciałyby sprawdzić, jakie są ich mocne strony, powinny rozwiązać test predyspozycji zawodowych bez wahania. Warto jest wykonać go również wówczas, gdy ma się już wybrane przedmioty na maturę i mocno sprecyzowane plany na przyszłość. Może dzięki takiemu testowi uda się dostrzec cechy lub umiejętności, które wcześniej były ukryte lub wręcz uważane za nieistotne.


Artykuł sponsorowany

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Edukacja

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Jakie są możliwości kontynuacji nauki po ukończeniu szkoły policealnej?

Rozwój osobisty i zawodowy nie kończy się na ukończeniu szkoły średniej. Wielu absolwentów…