Dr Magdalena Popowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii oraz architekt IARP Janusz Gujski z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zostali odznaczeni Orderem Palm Akademickich. Odznaczeniem, nadawanym dekretem premiera Francji, na wniosek ministra edukacji narodowej tego kraju, honorowani są aktywni członkowie społeczności nauczycielskiej i osoby przyczyniające się do szerzenia kultury francuskiej na świecie.

Wręczenie odznaczeń przez Alaina Mompert’a, konsula honorowego Francji na Pomorzu, odbyło się 14 lipca w Agencji Konsularnej Francji w Gdyni podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Francji.

Dr Magdalenie Popowskiej wyróżnienie zostało przyznane za zasługi i zaangażowanie w rozwój relacji francusko-polskich w Gdańsku, wkład w propagowanie języka i kultury francuskiej poprzez wieloletnią współpracę z konsulami honorowymi Francji oraz przewodniczenie Gdańskiemu Stowarzyszeniu Alliance Française. Docenione zostało także zaangażowanie dr Popowskiej w prace na Politechnice Gdańskiej przy Studium Francusko-Polskim, a także w wymianę studentów i pracowników pomiędzy PG a uczelniami francuskimi.

Natomiast architekt IARP Janusz Gujski został odznaczony w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój kształcenia w ramach polsko-francuskiej współpracy akademickiej i zachęcanie studentów „do otwierania się na świat poprzez udział w prestiżowych międzynarodowych konkursach, w tym w konkursach organizowanych we Francji” (m.in. Art Urbain).

Order Palm Akademickich to francuskie oznaczenie, które zostało ustanowione w 1955 r. na wzór tytułu honorowego nadawanego od 1808 r. wybitnym funkcjonariuszom szkolnictwa francuskiego. Jest to zatem najstarsze wyłącznie cywilne francuskie oznaczenie.

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Aktualności

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Przewodnik po korzyściach z testów osobowości.

Wyobraź sobie narzędzie, które nie tylko pomaga Ci zrozumieć, co sprawia, że jesteś unikal…