Z niepokojem patrzysz na ciało i wagę swojego dziecka? Dostrzegasz u niego częste zmęczenie i problemy z aktywnością fizyczną? Nie możesz ignorować tych symptomów, które mogą doprowadzić twoje pociechy do groźnej otyłości, a w konsekwencji nawet cukrzycy.

Uważasz, że nadmierne kilogramy są wynikiem działania schorzeń, chorób genetycznych lub po prostu odziedziczonych genów? Niestety, źródło problemu zazwyczaj leży po drugiej stronie medalu.

Za otyłość swoich dzieci przede wszystkim odpowiedzialni są rodzice i ich niewłaściwy styl życia. Złe nawyki żywieniowe, czyli częste spożywanie chipsów, słodyczy, jedzenia typu fast-food i kolorowych napojów oraz spędzanie czasu wolnego przed telewizorem stają się dla dzieci drogowskazem, w jaki sposób mają żyć. Należy pamiętać, że to rodzice są dla swoich szkrabów największym autorytetem, który starają się naśladować. Źle się odżywiasz, nie uprawiasz sportu? Twoje dziecko będzie chciało żyć tak samo!

Moje dziecko ma nadwagę

Już od najmłodszych lat warto podkładać dzieciom warzywa i owoce. Staraj się przyrządzać potrawy tylko z chudego mięsa, na przykład z kurczaka, czy indyka. Nie zapominaj w swoim jadłospisie o rybach, będące skarbcem zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zadbaj o ruch, kupując pojazdy z pedałami, pozwalaj dziecku bawić się w spacerówce. Jeżeli zastosujesz te porady już od najmłodszych lat życia swojego dziecka, nie będziesz musiał się martwić o wagę w późniejszych latach.

Nie oznacza to jednak, że nie zagraża mu choroba XXI wieku, jaką jest otyłość. Aby jej zapobiec wystarczy prowadzić zdrowy i racjonalny tryb życia. Rodzice muszą czasami odmówić dziecku batonika, paczkę chipsów, a zamiast kolorowego napoju podać szklankę wody niegazowanej z jabłkiem i pomarańczą. Bardzo ciekawym pomysłem mogą okazać się cotygodniowe, niedzielne spacery. Po obiedzie z całą rodziną wybierz się na spacer do parku, lasu, cioci, czy wujka.

Wystarczy tak niewiele, aby uchronić swoje dziecko od nadwagi. Pamiętaj wszystko w twoich rękach!

Odsłoń więcej polecanych artykułów
Load More In Dzieci

Dodaj komentarz

Zobacz również:

Prywatny żłobek – czym różni się od publicznego?

Żłobek to miejsce, gdzie dziecko spędza dużo czasu. Należy więc wybrać taki, który będzie …